مجله اینترنتی ALL Things 4U

قالب پرشین بلاگ


مجله اینترنتی ALL Things 4U
همه چیز از همه جا برای شما


لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان مجله اینترنتی 4یو ALL Things 4U و آدرس all.things.4u.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.





 

1) درمدار شكل زير، ترانزيستور داراي β=60  مي باشد               

الف) به ازاي مقاديرR1 = 20 kΩ , R2 = 5 kΩ حداكثر دامنه نوسان متقارن جريان و ولتاژ نقطه كار را بدست آوريد. حداكثر دامنه نوسان Vo چقدر است ؟

ب) R1 , R2 را به گونه اي طرح كنيد كه خروجي داراي حداكثر دامنه نوسان متقارن باشد و آن را بدست آوريد .

ج ) بند (ب) را در صورتي كه مقاومت Rc  بايپاس گردد تكرار كنيد .

{مثال حل شده در كلاس حل تمرين مورخ 2/10/82}

 

حل :

RT=R1 || R2 = 20 || 5 = 4 kΩ

VT = Vcc* R2 / ( R1+R2 ) = 25 *5 / ( 20+5)=5 v

DC : VT=RT*IB + VBE + RE*IE

IE = (β+1)*IB = 61*IB

IB = 34.1 µA                ,           Ic= β*IB=2 mA            ,           IE = ( β+1 )*IB = 2.1 mA

Rac=Rc+RE || RL = 1+2 || 2= 2    kΩ

RDC=Rc+RE=1+2=3  kΩ

VCEQ = Vcc-RDC*ICQ = 25 – 3*2 = 19 v

Vce = -Rac * ic            ic = -0.5* vce

IC-ICQ = -0.5 ( vCE – VCEQ )

iC= -0.5* vce + 11.5

 

 

 

 

 

Vce,max = 4  v ,           ic,max = 0.5 * 4 =2 mA

 

 

Vo= 2*io         io = ic /2           vo = 2 * ( ic/2 ) = ic                 vo,max = ic,max = 2 v

ب)

ICQ = Vcc / ( Rac + RDC ) = 25 / ( 2+3 ) = 5 mA

VCEQ = Vcc*Rac / ( Rac + RDC ) = 25*2 / 5 = 10 v , iC – ICQ = -0.5 ( vCE – VCEQ ) iC = -0.5 * vCE + 10               ,            ic,max = 0.5 * 9.8 = 4.9  mA

 

RT = 0.1 * β* RE = 12  kΩ

VT = RT*IB + VBE + RE*IE = 11.7 v

R1 = ( Vcc / VT ) * RT = 25 * 12 / 11.7 = 25.64   kΩ

R2 = ( vcc * RT ) / ( Vcc – VT ) = 22.6  kΩ

ج)

Rac = RE || RL = 1  kΩ

RDC = Rc + RE = 1+2 = 3  kΩ

ICQ = Vcc / ( Rac + RDC ) = 25 / 4 = 6.25   mA

 Acخط بار  :  vce = -Rac * ic                 ic = - vce

DCخط بار :   VCE = Vcc – RDC * Ic     

نقطه كار   :  Q ( 6.25 mA , 6.25 v )

RT = 0.1* β*RE = 6*2= 12    kΩ

VT = RT*IB + VBE + RE*IE =12* ( 6.25 / 60 ) +0.7 + 2*6.25 = 14.45  v

R1 = 20.8  kΩ    ,    R2 = 28.44   kΩ

محاسبه حداكثر دامنه نوسان  : iC – ICQ = - ( vCE – VCEQ ) ,             iC = -vCE + 12.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2) در مدار كلكتور مشترك شكل زير ترانزيستور داراي 100<= β<=150 مي باشد .

الف) مقاديرR1 , R2 براي داشتن حداكثر دامنه نوسان متقارن خروجي محاسبه كنيد .

ب) حداكثر دامنه نوسان متقارن ولتاژ و جريان كلكتور و ولتاژ خروجي را محاسبه نماييد .

{مثال فصل 5 از كتاب تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك جلد اول تاليف مهندس تقي شفيعي}

 

 

حل :

Rac= RE || RL = 0.6  kΩ

RDC = RE = 1.5 kΩ

ICQ = Vcc / ( Rac +RDC ) = 21 / ( 1.5 + 0.6 ) = 10 mA

VCEQ = 21 * 0.6 / ( 1.5 + 0.6 ) = 6 v

RT = 0.1 * β* RE = 10*1.5 =15  kΩ

VT = RT * Ic/ βav + VBE + RE*IE =15*10/125 + 0.7 + 1.5*10 = 16.9 v

R1= 21* 15 / 16.9 = 18.6  kΩ

R2 = 21 * 15 / ( 21 – 16.9 ) = 76.8  kΩ

ب)

DC : VCE = Vcc – RDC*IC

iC= 14 – 2/3 VCE

خط بار ac : vce = - Rac * ic                   iC = - 1.67 vce              iC –ICQ = -1.67 ( vce – VCEQ)

iC= -1.67* vCE +20

 

 

 

 

 
 
 


 

3) در مدار شكل زير با فرض RB << β*RE  نقطه كار را بدست آوريد ، خطوط بارac , DC را رسم كرده  و حداكثر دامنه نوسان متقارن خروجي را محاسبه نماييد .

{مثال فصل 5 از كتاب تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك جلد اول تاليف مهندس تقي شفيعي}

 

 

 

حل :

 

 

 

RB*IB + VBE + RE*IE –10 = 0

IEQ = (10 – 0.7 ) / 0.1 = 93 mA

VCEQ = 10 + 10 – ( 0.1 + 0.05 )*93 = 6.1 v

مختصات نقطه كار  : Q ( 93 mA , 6.1 v )

Rac = RE || RL = ( 200*150 ) / ( 100 + 150 ) = 60   Ω

RDC = Rc+RE = 50 + 100 = 150  Ω

Vce = -Rac*ic              ic = - 16.67* vce

VCE = Vcc – VEE – RDC*IC

iC= 133.33 – 6.67*VCE                        iC-ICQ = -16.67 ( vce – VCEQ )                       

iC= - 16.67*vCE + 194.7

 

 

 
 

 

 


 

4) در مدار شكل زير ترانزيستور داراي  VBE(on) = 0.7 v , 40 <= β <= 60 مي باشد .Rc , RE  را طوري تعيين كنيد كه نقطه كار از پايداري مطلوبي نسبت به تغييرات β  برخوردار بوده و ضمناً دامنه نوسان متقارن خروجي حداكثر گردد. حداكثر دامنه نوسان خروجي چقدر است ؟

{مثال فصل 5 از كتاب تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك جلد اول تاليف مهندس تقي شفيعي}

 

 

حل :

شرط پايداري : RT = 0.1* βmin *RE

RE = 10/40 (36 || 4 ) =0.9  kΩ

ICQ = 20 / ( Rc + Rc + RE ) = 20 / ( 2Rc + 0.9 )

VT = RT*IB + VBE + RE*IE = 20*4 / ( 36 + 4 ) =2 v

2 = 3.6 * Ie / (βav + 1 ) + 0.7 + 0.9*IE

βav = 50         

IE = 1.34 mA

ICQ = 20 / ( 2Rc + 0.9 ) = 1.34

Rc= 7  kΩ

VCEQ = 20 – ( Rc + RE )* IE = 9.4  v

خط بار ac : ic = -vce / Rac = -0.143 * vce

DC : VCE = Vcc – RDC*IC

IC = 2.53 – 0.127 * VCE

نقطه كار  : Q (1.34 mA , 9.4 v )

iC-ICQ = - ( vCE – VCEQ ) / Rac

iC= -0.143 vCE + 2.68

 

 

 
 

 

 


 

5) در مدار بيس مشترك شكل زير مطلوبست :

الف) محاسبه نقطه كار ترانزيستور با فرض  β = 100

ب) رسم خطوط بار ac, DC

ج) محاسبه حداكثر دامنه نوسان متقارن ولتاژ خروجي

{مثال فصل 5 از كتاب تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك جلد اول تاليف مهندس تقي شفيعي}

 

 

 

 

حل :

الف)

RT = 8 || 2 = 1.6  kΩ

VT = 10*2 / ( 8+2 ) = 2 v

IB = ( VT – VBE(on) ) / ( RT + (β + 1)RE ) = 0.025  mA

ICQ = β*IB = 2.5 mA

VCEQ = 10 – ( 2 + 0.5 )*2.5 = 3.75 v

VBCQ = 0.7 – 3.75 = -3 v

ب)

VCB = VCE – VBE(on) = Vcc – ( Rc + RE )*Ic – VBE (on)

VCB = 9.3 – 2.5* Ic

RDC = 2.5  kΩ

Vcb = - ( 2 || 2 ) ic = - ic

Rac= 1  kΩ

خط بار كلي  : iC – ICQ = - ( vCB – VCBQ ) / Rac

ICQ = 2.5 mA

VCBQ = 3  v

iC= -vCB +5.5

 

 

 

 

ج)  با توجه به نمودار خط بار كلي ، مشاهده مي شود كه حداكثر دامنه نوسان متقارن vcb , ic  به ترتيب 2.5 mA و 2.5 ولت است . از آنجا كه vL = vcb   ، بنابراين حداكثر دامنه نوسان متقارن خروجي نيز برابر 2.5 ولت خواهد بود.

 

 

 
 
 

 


 

6) در مدار شكل زير حداكثر دامنه ولتاژ Vo را در هر يك از حالات زير بدست آوريد :

الف) در ولتاژ خروجي و در نيم سيكل مثبت برش ايجاد شود .

ب) در ولتاژ خروجي و در نيم سيكل منفي برش ايجاد شود .

( β = ∞         ,    VBE (on) = 0.7 v     ,       VCE (sat) = 0.2 v   )

{مثال فصل 5 از كتاب تحليل و طراحي مدارهاي الكترونيك جلد اول تاليف مهندس تقي شفيعي}

 

حل :

 

 

DC :  ICQ =1 mA

RDC = ∞

Ac:   ic= -vce

Rac= 1  kΩ

VB = 0

VE = - 0.7 v                 VCEQ = 1 – ( -0.7 ) = 1.7 v                  iC-ICQ = - ( vCE – VCEQ )

iC= -vCE +2.7

 

Vo = - vce

Vce,max = 1 v vo,max = -1 v               vce,min = -1.5 v           vo,max = 1.5 v

 

 

 
 
 

 


 

7) در تقويت كننده شكل زير با فرض   β=100 , VBE (on) = 0.7 v  مختصات نقطه كار و حداكثر نوسان دامنه متقارن Vo  را بدست آوريد .

{ تمرين 5 ازفصل 5 كتاب مباني الكترونيك تاليف دكتر سيد علي مير عشقي }

 

حل:

Vth = 10* 2 / (2 + 8) = 2 v

Rth= 2*8 / ( 2 + 8 ) = 1.6  kΩ

Rth*IB + 0.5*IE = Vth – 0.7

1.6*IB + 0.5 (β + 1) *IB = 2 – 0.7

IB = 1.3 / ( 1.6 + 0.5 (101) ) = 1.3 / 52.1

Ic= β*IB = 2.5  mA

VCB = 10 – 2*Ic – 0.7 – 0.5*IE

VCB = 10 – 2*2.5 – 0.7 – 0.5( 2.5 +0.025 ) = 3 v

 

با توجه به شكل خط بارها همواره شيب خط بار ac زيادتر شده و لذا اگرQ وسط خط بار ac نباشد ، حداكثر انحراف جهت متقارن بودن از دو طرف قطع خواهد بود نه حد اشباع و لذا ماكزيمم دامنه ic مي تواند mA 2.5 باشد كه در اين حالت :

Rac = 2 || 2 =1  kΩ

Vo= ic,max*Rac

Vo = 2.5*1 = 2.5 v

 

 
 
 

 


 

8) تقويت كننده شكل زير را با فرض α = 0.99  در نظر بگيريد .

الف ) R1, R2  را طوري محاسبه كنيد كه دامنه نوسان متقارن جريان io  حداكثر شود .

ب) خط بارهاي  ac , DCرا رسم كنيد حداكثر دامنه جريان كلكتور چقدر است ؟

ج) حداكثر دامنه جريان io  چقدر مي تواند باشد ؟

{ تمرين 3 ازفصل 5 كتاب مباني الكترونيك تاليف دكتر سيد علي مير عشقي }

 

 

حل :

الف)

ICQ = Vcc / ( Rac + RDC )

RDC = 0.9 +0.1 =1  kΩ

Rac = ( 0.9 * 0.9 ) / ( 0.9 +0.9 ) = 0.45

ICQ = 10 / ( 1 + 0.45 ) = 10 / 1.45 = 200 /29

α = 0.99  β = 99

IBQ = 200 / 29*99 = ICQ / β

Rth*IB + RE*IE = Vth –0.7

Rth* IB + RE *(β + 1)IB = Vth – 0.7

IB = ( Vth – 0.7 ) / ( Rth + RE (β + 1) )

IC = β( Vth – 0.7 ) / ( Rth + RE (β+1 ) ) = ( vth – 0.7 ) / ( Rth/ β + RE )

Rth <= 0.1 * RE

Rth = 0.1* β* RE

IB = ( Vth – 0.7 ) / ( 0.1* RE *β + RE (β + 1) ) = ( vth – 0.7 ) / ( 1.1 β + 1)RE

Rth / 99 = 0.1*0.1

Rth = 0.99

200/29 * 99 =  ( vth – 0.7 ) / ( 1.1 99 + 1)*1

Vth = 1.46 v

Vth = 10 * R2 / ( R1 + R2 )

R1= 6.8 kΩ      ,      R2 = 1.46*R1 / ( 10 – 1.46 ) = 1.46* 6.8 / ( 10 – 1.46 ) = 1.16  kΩ

ب)

VCE - VCEQ = - 0.45 ( iC – ICQ )

VCEQ = Vcc – RDC* ICQ = 10 – ( 0.9 + 0.1 )*200 / 29

VCEQ = 3.1 v

0.2 – 3.1 = - 0.45 ( iC – 200 / 29 )

iC=6 / 0.45 = 13.34  mA

ic = iC – ICQ = 13.34 – 200 /29 = 6.44

 

ج)

Io,max = 6.44 / 2 = 3.22  mA 

 

 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:





[ جمعه 6 خرداد 1390برچسب:, ] [ 18:43 ] [ امید صحاف زاده ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
درباره وبلاگ

All Things 4U کجاست؟ جایی که میتوانید در آن مطالبی راجع به علم ، فناوری و عجایب هستی را به صورت مرتب بخوانید.هدف آین مجله در حد بضاعت خویش ، ایجاد محتوایی بدیع در وب فارسی است.
آرشيو مطالب
امکانات وب

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 59
بازدید دیروز : 170
بازدید هفته : 256
بازدید ماه : 230
بازدید کل : 133000
تعداد مطالب : 191
تعداد نظرات : 8
تعداد آنلاین : 1



قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

download

چت

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ